Leczenie rehabilitacyjne dorosłych (NFZ)
Konstancin-Jeziorna ul. Wierzejewskiego 12
- Poradnia Rehabilitacji Narządu Ruchu
- Oddział Rehabilitacyjny
- Oddział Rehabilitacji Dziennej
- Dział Fizjoterapii
- Krioterapia ogólnoustrojowa (kriokomora)
Charakterystyka
Rehabilitacja na każdym etapie leczenia.
Uprzejmie informujemy, że w Mazowieckim Centrum Rehabilitacji Stocer, w Konstancinie przy ul. Wierzejewskiego 12 prowadzimy rehabilitację ogólnoustrojową dla dorosłych pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu oraz rehabilitację neurologiczną dla pacjentów z uszkodzeniami obwodowego układu nerwowego oraz rdzenia kręgowego.
Pacjenci leczeni są w systemie stacjonarnego Oddziału Rehabilitacji* (całodobowy pobyt pacjenta w szpitalu przez cały okres leczenia rehabilitacyjnego), a także w Oddziale Rehabilitacji Dziennej* (pacjent codziennie zgłasza się do szpitala na zabiegi rehabilitacyjne).
Rehabilitacja prowadzona jest zgodnie z polską szkołą rehabilitacji. W zespole rehabilitacyjnym pracują wysoko wykwalifikowani: lekarze specjaliści rehabilitacji, ortopedii oraz neurologii, fizjoterapeuci, pielęgniarki a także psycholog i pracownik socjalny.
Zabiegi fizjoterapeutyczne dla pacjentów Oddziału Rehabilitacji oraz Oddziału Rehabilitacji Dziennej odbywają się w dziale fizjoterapii.
Uprzejmie prosimy Szanownych Pacjentów, aby informowali telefonicznie lub osobiście rezygnację z zabiegów przynajmniej jeden dzień przed jego wykonaniem.
Kierownik Poradnia Rehabilitacji Narządu Ruchu – Lek Med. Anna Dubielis
Rejestracja telefoniczna 22 7119056, 711 90 00 w 447, czynna od pn do pt, w godzinach 8 – 15
Charakterystyka
- Poradnia realizuje świadczenia w warunkach ambulatoryjnych poprzez poradę lekarską rehabilitacyjną.
- Skierowanie do Poradni wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie do Poradni nie jest tożsame ze skierowaniem do Szpitala. W Poradni Rehabilitacji przyjmują lekarze specjaliści rehabilitacji medycznej.
Uwaga! Na podstawie jednego skierowania pacjent może zarejestrować się tylko w jednej placówce udzielającej świadczeń w danym zakresie.
Warunki przyjęcia do Poradni:
- Skierowanie wystawione przez lekarza (z nr kontraktu z NFZ).
- Dowód osobisty.
- Badania podstawowe (np. morfologia, OB, TSH, badanie ogólne moczu, EKG) jeżeli są w posiadaniu pacjenta oraz wyniki badań dodatkowych potwierdzające rozpoznanie z powodu którego wystawiono skierowanie..
- Wyniki badań dotyczących schorzeń towarzyszących.
Ordynator Oddziału - Dr n. med. Krzysztof Wasiak
Odcinek I tel. 22 - 711 90 15
Odcinek II - pododdział rehabilitacji neurologicznej tel. 22 - 711 90 16
Odcinek III tel. 22 - 711 90 21
Charakterystyka
- Oddział Rehabilitacyjny z Pododziałem Rehabilitacji Neurologicznej udziela świadczeń w zakresie kompleksowego postępowania rehabilitacyjnego dla pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu, oraz po urazach i leczeniu operacyjnym schorzeń i urazów narządu ruchu.
- W zakresie rehabilitacji neurologicznej Oddział specjalizuje się w rehabilitacji pacjentów po urazach i operacjach kręgosłupa.
- Specjalizujemy się także w kompleksowej rehabilitacji pacjentów po amputacjach kończyn dolnych. W szpitalnych Zakładach Ortopedycznych wykonywane są na miejscu wszystkie rodzaje nowoczesnych protez kończyn dolnych.
- Oddział Rehabilitacyjny z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej posiada status Ośrodka Wysoko specjalistycznego dla kształcenia kadr w zakresie rehabilitacji medycznej.
- Kwalifikacje Pacjentów do leczenia stacjonarnego Oddziału Rehabilitacyjnego z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej odbywają się w Poradni Rehabilitacyjnej, szczegółowe informacje pod nr tel. 22 711 90 56.
Ordynator Oddziału lek. med. Anna Dubielis - specjalista rehabilitacji medycznej
Z-ca Ordynatora Oddziału lek. med. Monika Radzińska - specjalista rehabilitacji medycznej
Sekretariat Oddziału: tel 22 711 90 52 lub 711 90 00 w 402
Sekretariat znajduje się na parterze budynku głównego - w nowej części po prawej stronie, za łącznikiem.
Charakterystyka
- Oddział prowadzi kompleksową rehabilitację pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu, zwłaszcza zespołami bólowymi kręgosłupa w przebiegu dyskopatii i choroby zwyrodnieniowej, zmianami zwyrodnieniowymi narządu ruchu oraz po urazach narządu ruchu leczonych operacyjnie i zachowawczo.
- Oddział dysponuje bardzo dobrze wyszkoloną kadrą lekarską i fizjoterapeutyczną, pracuje na bazie Zakładu Rehabilitacji.
- Rehabilitacja ogólnoustrojowa w Oddziale Rehabilitacji Dziennej przysługuje Pacjentowi, którego stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, a Pacjent nie wymaga całodobowego nadzoru medycznego.
- Czas trwania rehabilitacji wynosi od 3 do 6 tygodni przez 5 dni w tygodniu (z wyjątkiem sobót i niedziel), średnio po 5 zabiegów dziennie. Zajęcia odbywają się w godzinach od 8.00 do 18.00
- Podstawą przyjęcia Pacjenta na rehabilitację w warunkach ośrodka dziennego jest skierowanie wystawiane przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w szczególności:
lekarzy oddziału: urazowo – ortopedycznego, chirurgicznego, neurochirurgicznego, chorób wewnętrznych, reumatologicznego, onkologicznego, ginekologicznego, rehabilitacyjnego, neurologicznego,
lekarzy poradni: rehabilitacyjnej, urazowo – ortopedycznej, neurologicznej, reumatologicznej, onkologicznej,
lekarza POZ : w przypadku zaostrzeń schorzeń przewlekłych, kwalifikacji dokonuje lekarz oddziału rehabilitacyjnego po badaniu Pacjenta, który powinien przywieźć komplet aktualnych badań potwierdzających rozpoznanie.
Pacjent powinien zarejestrować skierowanie w Sekretariacie Oddziału.
W ustalonym dniu przyjęcia do Oddziału należy stawić się w Izbie Przyjęć "Stocer", w Szpitalu przy ul. Wierzejewskiego 12, z:
- Dowodem osobistym
- Badania podstawowe (np. morfologia, OB, TSH, badanie ogólne moczu, EKG) jeżeli są w posiadaniu pacjenta oraz wyniki badań dodatkowych potwierdzające rozpoznanie z powodu którego wystawiono skierowanie.
- Wyniki badań dotyczących schorzeń towarzyszących
Uwaga! Oddział nie zapewnia wyżywienia i zakwaterowania!
W trakcie pobytu w Oddziale pacjenci nie mogą korzystać z innych świadczeń rehabilitacyjnych oraz hospitalizacji (w tym pobytów jednodniowych) finansowanych przez NFZ.
Uprzejmie prosimy Szanownych Pacjentów, aby informowali telefonicznie lub osobiście rezygnację z zabiegów przynajmniej jeden dzień przed jego wykonaniem.
Telefon kontaktowy 22 711 90 47 lub 22 711 90 00 wew. 388 tel. kom. 605-848-810
E-mail: fizamb@stocer.pl
- Pracownia Fizykoterapii
- Pracownia Hydroterapii
- Pracownia Kinezyterapii
- Kriokomora ogólnoustrojowa
- Pracownia ręki z elementami terapii zajęciowej (ćwiczenia sprawności manualnej)
- Pracownia Masażu Leczniczego (zabiegi odpłatne)
Dział realizuje zabiegi fizjoterapeutyczne dla pacjentów Oddziału Rehabilitacji oraz Oddziału Rehabilitacji Dziennej.
Pracownia Fizykoterapii
Zakres udzielanych świadczeń:
- elektroterapia (prądy DD, prądy TENS, prądy interferencyjne, galwanizacja, jonoforeza, elektrostymulacja mięśni);
- magnetoterapia (pole magnetyczne niskiej i wielkiej częstotliwości);
- światłolecznictwo (laseroterapia punktowo i skaner, naświetlanie promieniami IR);
- ciepłolecznictwo (okłady FANGO, okłady hydrocolator);
- ultradźwięki;
- magneto i ledoterapia;
- masaż sekwencyjny (aparat Lymphatron);
Pracownia Hydroterapii
Zakres udzielanych świadczeń:
- masaż wirowy częściowy (kończyny górne i dolne),
- masaż wirowy całkowity (basen sześcioosobowy, TANK).
Pracownia Kinezyterapii
Zakres udzielanych świadczeń:
- ćwiczenia indywidualne (w tym terapia manualna i ćwiczenia wg metod neurofizjologicznych: PNF, terapia McKenziego, metoda Kaltenborn-Evjenth, Cyriax, Ackerman, Maitland, neuromobilizacje oraz pionizacja, nauka lokomocji, nauka posługiwania się protezami kończyn dolnych),
- ćwiczenia ogólnokondycyjne,
- ćwiczenia zespołowe (dla grup sprofilowanych np. ze schorzeniami odcinka C i L/S kręgosłupa)
- ćwiczenia w systemie ciężarkowo – bloczkowym,
- wyciągi,
- ćwiczenia na przyrządach (atlas, cykloergometr, stepper, bieżnia, orbitrek),
- Nordic Walking, *
- Kinesiology taping* (zabieg odpłatny)
Nordic Walking
- Od stycznia 2011 roku pacjenci Oddziału Rehabilitacji Dziennej w ramach pobytu w Oddziale mogą uczestniczyć w zajęciach Nordic Walking.
- Do zabiegu kwalifikuje lekarz Oddziału. Zajęcia trwają codziennie, przez dwa tygodnie, w grupach 10 osobowych. Grupy prowadzą terapeuci Oddziału Rehabilitacji Dziennej – Instruktorzy Leki Nordic Walking.
- Na czas zajęć wypożyczamy kije NW. Kije można również zakupić w sklepie z zaopatrzeniem ortopedycznym na terenie STOCER. Wymagany strój sportowy.
Kinesilogy taping
Pacjenci Stocer po kwalifikacji przez lekarza lub terapeutę mogą skorzystać z odpłatnej aplikacji plastra kinesiology tape (k-active tape) wg metody
Co to jest Kinesiology Taping?
Kinesiology Taping jest to metoda terapeutyczna, która może być stosowana u pacjentów z różnymi dysfunkcjami narządu ruchu. Polega ona na badaniu i ocenie zaburzeń mięśniowo-powięziowych danej dysfunkcji oraz odpowiednim naklejeniu elastycznego plastra – Kinesiology Tape.
Metoda ta została opracowana w latach 70-tych XX wieku przez japońskiego chiropraktyka Kenzo Kase. Dzięki współpracy z firmą Nitto Denko, wyprodukowany został oryginalny plaster - Kinesiology Tape /K-Active Tape®.
Plaster jest wykonany z wysokiej jakości bawełny oraz warstwy akrylu. Je go parametry, czyli grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Kinesiology Tape jest elastyczny, wodoodporny, hipoalergiczny, przepuszczalny dla powietrza oraz umożliwia wymianę ciepła i odprowadzanie wilgoci ze skóry.
Działanie Kinesiology Tapingu opiera się na oddziaływaniu sensorycznym oraz wykorzystaniu zjawiska samoleczenia organizmu.
Wpływ na organizm:
- zmniejszenie bólu
- poprawa mikrokrążenia
- wspomaganie wchłaniania obrzęków
- korekcja niewłaściwego ustawienia stawów
- wspomaganie pracy mięśni (zmniejszenie wzmożonego napięcia lub wzmocnienie funkcji mięśnia osłabionego)
- zwiększenie zakresu ruchu
- poprawa propriorecepcji
Zalety Kinesiology Tapingu
- działa 24 godziny na dobę, a nie tylko podczas terapii
- efekt jest zauważalny bezpośrednio po aplikacji plastra
- stosowany jako samodzielna metoda terapeutyczna lub w połączeniu z innymi formami terapii
Wskazania:
- uszkodzenia mięśni, więzadeł
- stan po skręceniach i zwichnięcia stawów
- bolesność okolic przyczepów - łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ostroga piętowa
- zespoły bólowe pochodzenia mięśniowego
- dolegliwości bólowe barku
- krwiaki i obrzęki pourazowe
- dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa
- zastój w naczyniach limfatycznych
- bóle kręgosłupa
- rwa kulszowa
- bóle kolana (np. dolegliwości ze strony stawu rzepkowo-udowego)
- zapalenia pochewek ścięgnistych (np w okolicy nadgarstka)
Przeciwwskazania:
- uczulenie na plaster
- świeże przeszczepy skóry
- nie stosuje się bezpośrednio na egzemy skórne, odparzenia, odmrożenia
Krioterapia jest to zastosowanie na zewnętrzną powierzchnię ciała temperatury poniżej -100oC , w czasie 2÷3 minut, celem wywołania i wykorzystania fizjologicznej reakcji na zimno.
W STOCER istnieje możliwość odpłatnego korzystania z zabiegów kriokomory
Wyróżniamy krioterapię ogólnoustrojową i miejscową.
Zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej wykonywane są w komorze kriogenicznej.
Zabiegi w kriokomorze znacznie podnoszą wydolność organizmu, zwiększają zakres ruchomości stawów, zwiększają siłę mięśniową, zwiększają stężenia hormonów, polepszają przemianę materii.
Terapia zimnem jest szczególnie pomocna w leczeniu:
- choroby zwyrodnieniowej stawów obwodowych i kręgosłupa,
- reumatoidalnego zapalenia stawów,
- dyskopatii i zespołów bólowych kręgosłupa
- zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa,
- łuszczycowego zapalenia stawów,
- dny moczanowej,
- urazów i stanów zapalnych tkanek miękkich
- zespół Sudecka,
- niedowładów spastycznych
Wykorzystywana bywa także w terapii stwardnienia rozsianego, w schorzeniach neurologicznych, przy niskiej odporności i nawracających infekcjach górnych dróg oddechowych, a także w leczeniu otyłości. Dla osób zdrowych, ale zmęczonych i przepracowanych zabiegi w kriokomorze stanowią doskonałą formę odnowy biologicznej.
Niska temperatura i wysiłek pobudzają wydzielanie hormonów, m.in. endorfin (zwanych hormonami szczęścia). Dlatego krioterapię zaleca się także przy nerwicach, przemęczeniu oraz w stanach obniżonego nastroju. U mężczyzn wzrasta wydzielanie testosteronu, u kobiet zmniejszają się dolegliwości związane z klimakterium. Zalecana sportowcom - wspomaga trening wytrzymałościowy, zwiększając wydajność mięśni, zmniejsza napięcie mięśniowe. Po serii zabiegów organizm jest oczyszczony i zregenerowany, skóra gładsza, bardziej napięta, zmniejsza się cellulit. W połączeniu z właściwą dietą krioterapia może być doskonałym wspomaganiem odchudzania. Niektórzy twierdzą wręcz, że krioterapia działa jak eliksir młodości!
Jednakże nie wszyscy mogą korzystać z tego zabiegu. Przeciwwskazaniem są:
- nadwrażliwość na zimno
- uszkodzenia skóry
- choroba nowotworowa
- klaustrofobia
- nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
- niestabilna choroba wieńcowa..
Dokładne przeciwwskazania ustala lekarz.
Zabieg jest całkowicie bezpieczny, a nad jego prawidłowym przebiegiem czuwają doświadczeni specjaliści.
NASZA KRIOKOMORA
- Od lutego 2011 r. w STOCER dostępny jest zabieg krioterapii ogólnoustrojowej w kriokomorze (typ AMAZING czteroosobowa).
- Komora kriogeniczna działa w zakresie temperatur -160 do -100 stopni C. Czas zabiegu w kriokomorze: 0,5 – 3 min. Kriokomora czynna jest od pn do pt, w godzinach od 13.30 do 14.30.
Informacje dla pacjentów korzystających z kriokomory ogólnoustrojowej
- Na zabieg krioterapii ogólnoustrojowej kieruje lekarz Oddziału Rehabilitacyjnego, Rehabilitacji Dziennej, Poradni Rehabilitacyjnej lub Urazowo-Ortopedycznej.
- Przed pierwszym wejściem do kriokomory wykonywane jest badanie kwalifikacyjne przez lekarza. Na badanie należy dostarczyć: dokumentację medyczną choroby oraz aktualne wyniki badań (morfologia krwi, OB, mocz b. ogólne, EKG z opisem, TSH).
- Codziennie przed zabiegiem mierzone jest ciśnienie krwi i tętno (prosimy o zgłoszenie się przynajmniej 15 min przed zabiegiem).
- Czas trwania zabiegu w kriokomorze: 0,5 – 3 min.
- Po zabiegu obowiązują 30 min kinezyterapii (ćwiczeń na sali gimnastycznej).
- Zgłaszając się na zabieg w kriokomorze ogólnoustrojowej należy posiadać:
- Strój z włókien naturalnych – bawełny, bez syntetycznych dodatków, gumek, ściągaczy (do nabycia w Sklepie z Zaopatrzeniem Ortopedycznym STOCER). Kobiety – top + spodenki bawełniane, Mężczyźni – spodenki bawełniane;
- Opaska na uszy lub czapka;
- Rękawiczki bawełniane lub wełniane (nie skórzane);
- Podkolanówki bawełniane lub wełniane;
- Chodaki;
- Maseczka na twarz;
- Ręcznik.
- Wchodząc do kriokomory w stroju własnym pełną odpowiedzialność z tym związaną ponosi pacjent.
W związku z ryzykiem odmrożeń:
- Podczas zabiegu nie wolno mieć na sobie biżuterii ani żadnych metalowych elementów, należy zdjąć okulary lub soczewki kontaktowe.
- Przed zabiegiem ciało musi być suche (wycieramy się ręcznikiem), nie stosujemy balsamów i kremów.
- Wszystkie odstające części ciała podczas zabiegu muszą być dobrze zasłonięte tj. palce, uszy, nos , stopy.
- W czasie pobytu w kriokomorze poruszamy się, nie dotykamy ścian ani innych pacjentów, oddychamy powoli, niezbyt głęboko.
- W dniu wejścia do kriokomory nie można pić alkoholu ani przyjmować innych używek.
- W trakcie cyklu zabiegów należy unikać opalania (również solarium).
- UWAGA : W ramach świadczeń finansowanych przez NFZ u jednego pacjenta w jednym zaplanowanym cyklu terapeutycznym może być wykonane 10 zabiegów, nie więcej niż 2 razy w ciągu roku kalendarzowego.
- Korzystanie z większej ilości zabiegów w kriokomorze w ciągu roku, zobowiązuje pacjenta do pokrycia kosztów związanych z zabiegiem.
Pacjenci mogą również korzystać z usług:
- Pracowni ręki z elementami terapii zajęciowej (ćwiczenia sprawności manualnej)
- Pracowni Masażu Leczniczego (zabiegi odpłatne)